OWET – Szkoła Sadownicza i Technologii Internetowych

OWET – Szkoła Sadownicza i Technologii Internetowych ma siedzibę w Gleisdorf, w centrum regionu sadowniczego w Styrii. Uczniowie klasy sadowniczej mają od 14 do 18 lat. Większość z nich po skończeniu edukacji wraca do swoich gospodarstw rodzinnych.

Program szkoły obejmuje przede wszystkim wiedzę o produkcji świeżych owoców nowoczesnych odmian. W Styrii ciągle jeszcze można znaleźć w sadach czy na polach pojedyncze drzewa dawnych odmian – popularnie nazywane „owocami na cydr”. Te drzewa mają duże znaczenia dla bioróżnorodności krajobrazu Styrii, a ich owoce są doskonałe do przetwórstwa – na soki, wino czy destylaty.

Nasz zespół ma duże doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych (m.in. Leonardo da Vinci czy kursy e-learningowe), a nasi nauczyciele biorą udział w międzynarodowych grupach roboczych.

W szkole zatrudnionych jest 15 nauczycieli, czworo z nich specjalizuje się w uprawach sadowniczych i przetwórstwie owocowym.

Uczniowie odbywają praktyki w szkolnym sadzie, w którym na obszarze 3,5 ha rosną jabłonie, grusze, czereśnie, morele i brzoskwinie.

Poza zajęciami szkolnymi organizowane są również seminaria, warsztaty czy spotkania na temat upraw sadowniczych i przetwórstwa z owoców.

 

OWET – The School for Fruit Growing and IT

Pirching 80
A-8200 Gleisdorf
Austria

Tel +43 3112 2219
Fax +43 3112 2219-10

E-mail: lfsgleisdorf@stmk.gv.at
www.fachschule-gleisdorf.at